Vinterdimission 2023

Kenneth får iværksætterpris for at have startet efterspurgt virksomhed under sit studie

Kenneth har ikke bare været i praktik i sin egen virksomhed hele efteråret. Han har også formået at udvikle en virksomhed, som allerede har betalende kunder. Det synes IBA er så godt gået, at akademiet gav Kenneth Rørbæk Holm Mortensen iværksætterprisen ved den netop afholdte dimission.

Professionsbachelor Webudvikling

På professionsbacheloruddannelsen Webudvikling får du en dybdegående forståelse af multimedieproduktion, og du lærer at håndtere og styre webprojekter på et avanceret niveau.

Lær om:

  • Programmering
  • Webkommunikation
  • Digital æstetik
  • Interface design

Og meget mere!

Som færdiguddannet webudvikler kan du typisk finde arbejde i it-branchen, bl.a. i udviklingsafdelinger i virksomheder, webbureauer eller i softwarefirmaer.

  • Læs mere om uddannelsen Webudvikling her >>
Foto af Kenneth

Kenneth har knoklet løs for at starte sin egen virksomhed, men har måtte planlægge sin tid for at være effektiv. For sammen med sin kæreste har han sønnen Elliot på 16 måneder, som der bestemt også har skullet været tid til. Familien bor i Fredericia.

Kenneth er uddannet webudvikler, som er en tre et halvt års professionsbachelor. Han er dermed en af dem, der er så hårdt brug for på arbejdsmarkedet. Ja, faktisk har alle hans klassekammerater fået arbejde, før de overhovedet kunne fremvise det endelige eksamensbevis. 

Og det kan man også sige om Kenneth. For han har allerede udviklet kreative web-løsninger for at erhverve kunder i sin nye virksomhed ”Gennemført.dk” og har nu flere betalende kunder.

Kenneth er oprindeligt uddannet plastmager, før han begyndte at læse til Multimediedesigner – og siden toppede den videregående uddannelse op med uddannelsen Webudvikling.

Foto af Kenneth

Kenneth har som sit afsluttende semester på sin uddannelse været i praktik i sin egen virksomhed. Læs mere om hans webløsnings-virksomhed på www.gennemfort.dk

Som 31-årige har han flere års erfaring på arbejdsmarkedet, og derfor vidste han, at han gerne ville udvikle sit eget.

- Jeg har et stort behov for at skabe gennemførte løsninger og koncentrere mig om de virksomheder, jeg arbejder for. Jeg har ikke lyst til at have en leder over mig, som sidder fast i fortidens vaner og dermed ikke er omstillingsparat til den moderne tidsalder. For jeg trives bedst i selvstændige løsninger og med ansvar for projekter, udført med moderne teknikker og tilgange, fortæller Kenneth.

Som baggrund for iværksætterprisen fik Kenneth følgende ord med på vejen fra talerstolen til dimissionen:

- Prisen gives til den studerende i iværksætterpraktikken i det forgangne semester, der har udvist stærke entreprenørielle kompetencer, foretagsomhed og ikke mindst personlig udvikling. Kenneth er videbegærlig, hvilket til tider har sat underviserne på overarbejde. En kvalitet, der vægter højt som iværksætter.

Samtidig fik Kenneth ros for også at hjælpe sine medpraktikanter fra andre uddannelser, der ved siden af ham var i praktik i deres egne virksomheder. Kenneths kæmpe engagement og arbejdsomhed har smittet positivt af på de andre, lyder det.

03/02/2023

Kontakt

Kenneth Rørbæk Holm Mortensen
- Jeg trængte til at udfordre mig selv, og samtidig ville jeg gerne have friheden til selv at bestemme, hvordan jeg vil hjælpe mine kunder.
Kenneth Rørbæk Holm Mortensen