Medarbejdere

Her finder du medarbejdere og freelance undervisere på IBA Erhvervsakademi Kolding.

Fakta:

  • IBA har 139 fastansatte medarbejdere og 80 freelance undervisere.


Direktion

  • Henrik Kjær Christensen
    Henrik Kjær Christensen
    Direktør for efter-/videreuddannelse
  • Jeanette Lemmergaard
    Jeanette Lemmergaard
    Prorektor (fungerende rektor)
  • Niels Egelund
    Niels Egelund
    Rektor

Undervisere

  • Albert Garland Elam
    Albert Garland Elam
    Lektor
  • Alis Sindbjerg Hinrichsen
    Alis Sindbjerg Hinrichsen
    Commercial Business Development Lead hos LEGO
  • Allan Fledelius
    Allan Fledelius
    Lektor
  • Anette Jensen
    Anette Jensen
    Adjunkt
  • Ann Damgaard
    Ann Damgaard
    Lektor
  • Anne Dorthe Larsen
    Anne Dorthe Larsen
    Adjunkt
  • Anne-Mette Møller Nielsen
    Anne-Mette Møller Nielsen
    Adjunkt
  • Annette Friis Nielsen
    Annette Friis Nielsen
    Underviser i Bolig 1
  • Benny Allerup Gammelgaard
    Benny Allerup Gammelgaard
    Seniorkonsulent
  • Bettina Frederiksen
    Bettina Frederiksen
    Underviser i Det strategiske lederskab, Forandringsledelse og HR-fag
  • Brian Sandbæk
    Brian Sandbæk
    Sandbæk Finans. Underviser i fagene Kredit til private og Pension
  • Claus Bilstrup
    Claus Bilstrup
    Underviser i Finansielle forretninger og Bolig 1, Erhvervsøkonomi og Kredit til private.
  • Dan Weller
    Dan Weller
    Underviser i Bolig 1
  • David Nørgaard
    David Nørgaard
    Adjunkt
  • Dennis Hørmann
    Dennis Hørmann
    Partner i projektudviklings- og fundraisingvirksomheden Fundraiseren.dk. Underviser i Fundraising.
  • Ditte Hoffmann Kærslund
    Ditte Hoffmann Kærslund
    Lektor
  • Ditte-Maria Sørensen
    Ditte-Maria Sørensen
    Adjunkt
  • Erik Olesen
    Erik Olesen
    Underviser i Lean og Six Sigma.
  • Finn Christian Boiskau Hansen
    Finn Christian Boiskau Hansen
    Lektor
  • Finn Sander
    Finn Sander
    Lektor
  • Flemming Lassen
    Flemming Lassen
    Adjunkt
  • Frank Hvid Petersen
    Frank Hvid Petersen
    Underviser i Formuerådgivning og Investering
  • Fredrik Seistrup
    Fredrik Seistrup
    Lektor/Senior Lecturer
  • Gitte Reeckmann Larsen
    Gitte Reeckmann Larsen
    Lektor
  • Hannie van der Windt
    Hannie van der Windt
    Projektmedarbejder
  • Heidi Van Velthoven Jakobsen
    Heidi Van Velthoven Jakobsen
    Underviser i Bolig 1
  • Helle Næss-Schmidt Risdal
    Helle Næss-Schmidt Risdal
    Lektor
  • Henrik Skov Soltoft
    Henrik Skov Soltoft
    Pensionsspecialist
  • Henrik Søgaard Hansen
    Henrik Søgaard Hansen
    Forskningsassistent ved Syddansk Universitet, konsulent og forfatter til flere bøger om ledelse. Underviser i organisation og ledelse.
  • Henrik Væver
    Henrik Væver
    Selvstændig konsulent. Underviser i Kommunikation i praksis og Strategisk kommunikation.
  • Henrik Baadsgaard Jensen
    Henrik Baadsgaard Jensen
    Lektor
  • Henrik C. Petersen
    Henrik C. Petersen
    Underviser i personalejura.
  • Inga Beckmann
    Inga Beckmann
    Lektor
  • Ivan Hassinggaard
    Ivan Hassinggaard
    Lektor
  • Jakob Graves Larsen
    Jakob Graves Larsen
    Lektor
  • Jan Andersen
    Jan Andersen
    Senior Relationship Manager, Client Relations i Jyske Bank. Underviser i Investering, Samfundsøkonomi og Global økonomi.
  • Jeanette Herse
    Jeanette Herse
    Senior Kreditkonsulent. Underviser i Kredit til private, Bolig 1 og Bolig 2
  • Jeanne Jensen
    Jeanne Jensen
    Underviser i Pension
  • Jeannette Refstrup
    Jeannette Refstrup
    PR- og kommunikationsrådgiver hos Strup & Strup. Underviser i kommunikation og e-mail marketing.
  • Jens Bisbo
    Jens Bisbo
    Underviser i investering
  • Jens Lassen
    Jens Lassen
    Lektor
  • Jens Jørgen Nielsen
    Jens Jørgen Nielsen
    Lektor
  • Jens Nyeland Handberg
    Jens Nyeland Handberg
    Lektor / Proceskonsulent
  • Jesper Outzen
    Jesper Outzen
    Underviser i digital markedsføring, kommunikation og kunstig intelligens
  • Jesper Thaisen
    Jesper Thaisen
    Underviser i Pension
  • John Hjort Larsen
    John Hjort Larsen
    Underviser i Pension
  • Jon Ording Haug
    Jon Ording Haug
    Lektor
  • Jørn Evan Jensen
    Jørn Evan Jensen
    Ejendomsmægler, Valuar, MDE.
  • Kaj Gilling
    Kaj Gilling
    Lektor
  • Kalpana Shrivastava
    Kalpana Shrivastava
    Adjunkt
  • Karen Saugstrup
    Karen Saugstrup
    Ekstern underviser i Inddrivelsesret
  • Kasper Vorre
    Kasper Vorre
    Underviser i Bolig 2, Bolighandel 2 og Bolighandel 3. Vejleder på afgangsprojekter
  • Keld Hvam
    Keld Hvam
    Academic Advisor and Developer
  • Kelli Marie Terkelsen
    Kelli Marie Terkelsen
    Lektor
  • Kenneth Tidemann Hansen
    Kenneth Tidemann Hansen
    Underviser i Pension
  • Kerim Rebronja
    Kerim Rebronja
    Adjunkt
  • Kim Meldgaard Borup
    Kim Meldgaard Borup
    Underviser i Pension
  • Kim Riis
    Kim Riis
    Lektor
  • Klaus Münter Rasmussen
    Klaus Münter Rasmussen
    Adjunkt
  • Laila Nadine Villadsen Kjær
    Laila Nadine Villadsen Kjær
    Lektor
  • Lars Jespersen
    Lars Jespersen
    Markedschef
  • Lars Brian Bach
    Lars Brian Bach
    Lektor
  • Lisbeth Roug
    Lisbeth Roug
    Uddannelseskonsulent / adjunkt
  • Luise Lind Steenholdt
    Luise Lind Steenholdt
    Adjunkt
  • Mahdokht Sedaghat
    Mahdokht Sedaghat
    Adjunkt
  • Maja Brinck
    Maja Brinck
    Adjunkt. Underviser i organisation, ledelse og strategi.
  • Marie Føgh Beirholm
    Marie Føgh Beirholm
    Lektor
  • Marie Louise Nørgård Mäkinen
    Marie Louise Nørgård Mäkinen
    Adjunkt
  • Markus Klahn Laursen
    Markus Klahn Laursen
    Adjunkt
  • Martha Voss
    Martha Voss
    Underviser i Coaching og konflikthåndtering
  • Martin Møhl
    Martin Møhl
    Lektor
  • Martin Wegge
    Martin Wegge
    Lektor
  • Michael Hedegaard
    Michael Hedegaard
    Lektor
  • Morten Kier
    Morten Kier
    Lektor
  • Morten Jul Petersen
    Morten Jul Petersen
    Lektor
  • Nadia Elida Rye Aamand
    Nadia Elida Rye Aamand
    Adjunkt
  • Niels L. Andersen
    Niels L. Andersen
    Underviser i afsætningsstrategi og markeds- og kulturanalyser.
  • Niels-Jørgen B. Madsen
    Niels-Jørgen B. Madsen
    Adjunkt
  • Nikolaj Svensson
    Nikolaj Svensson
    Lektor
  • Oksana Jørgensen
    Oksana Jørgensen
    Lektor
  • Ole Højgaard Scheffmann Pedersen
    Ole Højgaard Scheffmann Pedersen
    Lektor
  • Pernille Christensen Norbeck
    Pernille Christensen Norbeck
    Projektansat underviser indenfor ledelse og HR
  • Rasmus Munch
    Rasmus Munch
    Partner i projektudviklings- og fundraisingvirksomheden Fundraiseren.dk. Underviser i Fundraising.
  • René Boisen
    René Boisen
    Adjunkt
  • René Jensen
    René Jensen
    Lektor
  • Sarah Hedelund
    Sarah Hedelund
    Adjunkt
  • Sebastian Rasmussen
    Sebastian Rasmussen
    Underviser i Bolighandel 1 og Markeds- og forretningsforståelse for ejendomsmæglere
  • Sophie Agerskov Strømman
    Sophie Agerskov Strømman
    Adjunkt
  • Stefan Eberle
    Stefan Eberle
    Lektor
  • Stefan Quvang Christensen
    Stefan Quvang Christensen
    Adjunkt
  • Stine Hjortshøj Lajer
    Stine Hjortshøj Lajer
    Lektor
  • Susanne Westergaard
    Susanne Westergaard
    Underviser i Pension
  • Søren Bladt
    Søren Bladt
    Lektor
  • Søren Løvlund Mandsberg
    Søren Løvlund Mandsberg
    Lektor
  • Thomas Gerstrøm
    Thomas Gerstrøm
    Adjunkt
  • Tina Søgaard Andreasen
    Tina Søgaard Andreasen
    Underviser i Skat - privat og Kredit til private
  • Tomas Kirk
    Tomas Kirk
    Underviser i Kredit til private
  • Tommi Skov
    Tommi Skov
    Lektor
  • Torben Lindberg
    Torben Lindberg
    Underviser i Strategisk kommunikation
  • Torben Villumsen
    Torben Villumsen
    Adjunkt
  • Trine Schøler-Eriksen
    Trine Schøler-Eriksen
    Adjunkt

Studievejledning

  • Gitte Valentin Sørensen
    Gitte Valentin Sørensen
    Studievejleder - efteruddannelse
  • Line Langkjær-Schuldt
    Line Langkjær-Schuldt
    Studievejleder - nuværende studerende (trivsel)
  • Morten Kier
    Morten Kier
    Studievejleder - nuværende studerende (trivsel)
  • Niels-Jørgen B. Madsen
    Niels-Jørgen B. Madsen
    Studievejleder - ny studerende (studievalg, kandidatuddannelser)
  • Stefanie Hjorth Lachat
    Stefanie Hjorth Lachat
    Studievejleder - nuværende studerende (trivsel)

Optag

  • Alla Rozova
    Alla Rozova
    International Coordinator, Recruitment & Admission, Outgoing Student and Staff Mobility
  • Anna Barseghyan
    Anna Barseghyan
    International Coordinator – Recruitment & Admission, Incoming Student and Staff Mobility
  • Cecilia Høvinghoff Kjærsgaard
    Cecilia Høvinghoff Kjærsgaard
    Koordinator for Optag
  • IBA International Admission Office
    IBA International Admission Office
    Recruitment and admission
  • IBA optagskontor
    IBA optagskontor
    Ved spørgsmål til uddannelse, adgangskrav eller karrieremuligheder.
  • IBA SPS-kontor
    IBA SPS-kontor
    Ved spørgsmål til sps.
  • Mathew Haworth Severance
    Mathew Haworth Severance
    International Coordinator, Recruitment & Admission (CU / LBU Programmes)
  • Niels-Jørgen B. Madsen
    Niels-Jørgen B. Madsen
    Studievejleder - ny studerende (studievalg på IBA)
  • Stefanie Hjorth Lachat
    Stefanie Hjorth Lachat
    SPS koordinator
  • SU kontor
    SU kontor
    Ved spørgsmål til SU og ungdomskort.

Administration efteruddannelser

  • Allan Klein Mikkelsen
    Allan Klein Mikkelsen
    Uddannelseschef
  • Charlotte Bøgel Hald
    Charlotte Bøgel Hald
    Uddannelseskoordinator. Akademiuddannelser daghold
  • Gitte Valentin Sørensen
    Gitte Valentin Sørensen
    Uddannelseskoordinator og administrativ leder. Akademi- og diplomuddannelser
  • Henrik Kjær Christensen
    Henrik Kjær Christensen
    Direktør for efter-/videreuddannelse
  • Isabel Garde-Hansen
    Isabel Garde-Hansen
    Uddannelseskoordinator
  • Jane Boysen Damgaard
    Jane Boysen Damgaard
    Uddannelseskoordinator. Diplomuddannelser og Akademiuddannelser
  • Karina Vesterager
    Karina Vesterager
    Key Account
  • Keld Hvam
    Keld Hvam
    Academic Advisor and Developer (E-learning, Bachelor and Master)
  • Lars Jespersen
    Lars Jespersen
    Markedschef
  • Lene Albæk Jensen
    Lene Albæk Jensen
    Uddannelseskoordinator. Akademiuddannelser & aftenhold
  • Lene Frislev
    Lene Frislev
    Uddannelseskoordinator
  • Lone Hermann
    Lone Hermann
    Uddannelseschef
  • Malene Schøning Hansen
    Malene Schøning Hansen
    Uddannelseskoordinator
  • Marianne Rasmussen
    Marianne Rasmussen
    Uddannelseskoordinator
  • Mikkel Thode Pindstofte
    Mikkel Thode Pindstofte
    Konsulent
  • Oksana Jørgensen
    Oksana Jørgensen
    Director of E-Learning (Bachelor and Master)

Administration fuldtidsuddannelser

  • Carina Hundevad Forssling
    Carina Hundevad Forssling
    Chef for Studieservice
  • Christina Vejle Olesen
    Christina Vejle Olesen
    Studiesekretær
  • Franziska Feigl
    Franziska Feigl
    Uddannelseskoordinator
  • Helle Berg Melgaard
    Helle Berg Melgaard
    Uddannelseschef
  • Jelena Ose
    Jelena Ose
    Uddannelseskoordinator
  • Maiken Tina Kjær
    Maiken Tina Kjær
    Studiesekretær / skemalægger
  • Mikael A. Rasmussen
    Mikael A. Rasmussen
    Uddannelseschef
  • Per Toft
    Per Toft
    Uddannelseschef
  • Peter Waring Lei
    Peter Waring Lei
    Uddannelseschef
  • Sanne Norman Nielsen
    Sanne Norman Nielsen
    Direktionssekretær
  • Sofie Brøchner Søndergaard
    Sofie Brøchner Søndergaard
    Kontorelev
  • Stina Brandt Ladegaard
    Stina Brandt Ladegaard
    Studiesekretær

IBA Karriere

  • Biljana C. Seier
    Biljana C. Seier
    Erhvervskonsulent (Barsel)
  • IBA Efter- og videreuddannelse
    IBA Efter- og videreuddannelse
    Ved spørgsmål om uddannelsen
  • IBA Karriere
    IBA Karriere
    Ved spørgsmål til praktik, studiejob og karriere
  • Kaya Louise Birch
    Kaya Louise Birch
    Studie- og karrierevejleder

Kommunikation

  • Alexandra Juul
    Alexandra Juul
    Studentermedhjælper
  • Anne Breson Jensen
    Anne Breson Jensen
    Grafiker (Barsel)
  • Britt Johnsen
    Britt Johnsen
    Kommunikationschef
  • Camilla Kold Brændstrup
    Camilla Kold Brændstrup
    Marketinganalytiker
  • Cecilie Dethlefsen Møller
    Cecilie Dethlefsen Møller
    Projektmedarbejder
  • Celia Elkjær Nordborg
    Celia Elkjær Nordborg
    Marketingkoordinator
  • John Ahle Petersen
    John Ahle Petersen
    Journalist

IT

  • Eli Winther Krogsholm
    Eli Winther Krogsholm
    It-projektleder
    ITservice
  • Patrick Noël Schanz
    Patrick Noël Schanz
    It-driftsleder
    ITservice
  • Rune Saksager
    Rune Saksager
    It-supporter
    ITservice
  • Silas Vasili Juhl Pedersen
    Silas Vasili Juhl Pedersen
    It-supporter
    ITservice

Pedeller og rengøring

  • Anne-Marie Nielsen
    Anne-Marie Nielsen
    Rengøringsassistent
  • Finn Madsen
    Finn Madsen
    Pedel
  • Otto Jul Larsen
    Otto Jul Larsen
    Pedelmedhjælper
  • Seymawu Iddrisu
    Seymawu Iddrisu
    Rengøringsassistent
  • Thanh Vinh Nguyen Thi
    Thanh Vinh Nguyen Thi
    Rengøringsassistent
  • Thi Mai Chi Duong
    Thi Mai Chi Duong
    Rengøringsassistent

IBA International

  • Alla Rozova
    Alla Rozova
    International Coordinator, Recruitment & Admission, Outgoing Student and Staff Mobility
  • Anna Barseghyan
    Anna Barseghyan
    International Coordinator, Recruitment & Admission, Incoming Student and Staff Mobility
  • IBA International
    IBA International
    Agreements & Partnerships
  • IBA International Admission Office
    IBA International Admission Office
    Recruitment and admission
  • IBA International Office
    IBA International Office
    Student & Staff Mobility
  • Ildikó Antal
    Ildikó Antal
    Director, IBA International & Confucius Institute
  • Mathew Haworth Severance
    Mathew Haworth Severance
    International Coordinator, Recruitment & Admission (CU / LBU Programmes)
  • Nisha Thapa
    Nisha Thapa
    International Coordinator, Recruitment & Admission (CU / LBU Programmes)

Økonomi

  • Charlotte Kjær
    Charlotte Kjær
    Lønbogholder
  • Kim Jørgensen
    Kim Jørgensen
    Regnskabschef
  • Malene Møller Hjortkjær
    Malene Møller Hjortkjær
    Controller
  • Mia Ratke Kristensen
    Mia Ratke Kristensen
    Bogholder
  • Pernille Vibeke Hansen
    Pernille Vibeke Hansen
    Debitorbogholder

Viden, Learning Lab og Kvalitet

  • Anja Sinding Morgen
    Anja Sinding Morgen
    Chefkonsulent forretningsudvikling
  • Inga Beckmann
    Inga Beckmann
    Frascati vejleder
  • Lone Mulberg
    Lone Mulberg
    Koordinator for Kvalitet og Udvikling
  • Morten Kier
    Morten Kier
    Lektor
  • Ole Højgaard Scheffmann Pedersen
    Ole Højgaard Scheffmann Pedersen
    Lektor
  • Søren Bladt
    Søren Bladt
    Lektor
  • Søren Løvlund Mandsberg
    Søren Løvlund Mandsberg
    Lektor

Reception

  • Fleur Artmann
    Fleur Artmann
    Receptionist

Kantine

  • Bettina Zumut Dietrich
    Bettina Zumut Dietrich
    Køkkenassistent
  • Conni Juul Schou
    Conni Juul Schou
    Kantineleder
  • Lis Sørensen
    Lis Sørensen
    Køkkenassistent
  • Milena Balcerak
    Milena Balcerak
    Køkkenassistent
  • Susan Hald
    Susan Hald
    Køkkenassistent

Bibliotek

  • IBA bibliotek
    IBA bibliotek
    Ved henvendelser til biblioteket.
  • Niels Rabjerg Philipsen
    Niels Rabjerg Philipsen
    Bibliotekar

Confucius Institute

  • IBA Confucius Institute
    IBA Confucius Institute
  • Ildikó Antal
    Ildikó Antal
    Director, IBA International & Confucius Institute
  • Marília Mendes Ferreira
    Marília Mendes Ferreira
    Praktikant
  • Meiqi Peng
    Meiqi Peng
    Praktikant
  • Rui Li
    Rui Li
    Head Teacher
  • Zhenni He
    Zhenni He
    Gæsteforsker & Underviser

IBA Nexttech

  • Abel Loffron
    Abel Loffron
    3D-print specialist
  • Anders Bo Christiansen
    Anders Bo Christiansen
    Tekniker
  • Karsten Friis Hansen
    Karsten Friis Hansen
    Direktør
  • Toke Kresten Worm Knudsen
    Toke Kresten Worm Knudsen
    Projektmedarbejder